Koronavirüs hastalığı (COVID-19)

Veli Bilgilendirme Rehberi
14 Kural
Maske Nasıl Kullanılır
Çocuğunuzla Koronavirüs Hastalığı Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz?
Covid-19… Nasıl korunmalıyız?
Doğru el yıkama ve El dezenfektanı kullan

COVID-19 nedir?

COVID-19, SARS-CoV-2 adı verilen yeni bir koronavirüsün neden olduğu hastalıktır. DSÖ, bu yeni virüsü ilk olarak 31 Aralık 2019’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde bir dizi ‘viral pnömoni’ vakası raporunun ardından öğrendi.

COVID-19’un belirtileri nelerdir?

COVID-19’un en yaygın semptomları

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Yorgunluk

Daha az yaygın olan ve bazı hastaları etkileyebilecek diğer semptomlar şunları içerir:

 • Tat ve koku kaybı,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Konjunktivit (kırmızı gözler olarak da bilinir)
 • Boğaz ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Kas veya eklem ağrısı,
 • Farklı cilt döküntüleri,
 • Mide bulantısı ya da kusma,
 • İshal,
 • Üşüme veya baş dönmesi.

Şiddetli COVID-19 hastalığının belirtileri şunları içerir:

 • Nefes darlığı,
 • İştah kaybı,
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon,
 • Göğüste kalıcı ağrı veya basınç,
 • Yüksek sıcaklık (38 ° C’nin üzerinde).

Diğer daha az yaygın semptomlar:

 • Sinirlilik,
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon,
 • Azalmış bilinç (bazen nöbetlerle ilişkilendirilir),
 • Kaygı,
 • Depresyon,
 • Uyku bozuklukları,
 • Felç, beyin iltihabı, deliryum ve sinir hasarı gibi daha şiddetli ve nadir nörolojik komplikasyonlar.

Nefes almada güçlük veya nefes darlığı, göğüs ağrısı veya basınç veya konuşma veya hareket kaybı ile bağlantılı olarak ateş ve / veya öksürük yaşayan her yaştan insan derhal tıbbi yardım almalıdır. Mümkünse, önce sağlık uzmanınızı, yardım hattınızı veya sağlık tesisinizi arayın, böylece doğru kliniğe yönlendirilebilirsiniz.

Çocuklar maske takmalı mı?

DSÖ, insanların her zaman kendi alanlarında tavsiye edilen uygulamalar konusunda yerel makamlara danışmalarını ve bunlara uymalarını tavsiye eder. DSÖ tarafından bir araya getirilen uluslararası ve multidisipliner bir uzman grubu, çocuklarda COVID-19 hastalığı ve bulaşmasına ilişkin kanıtları ve çocuklar tarafından maske kullanımına ilişkin sınırlı mevcut kanıtı gözden geçirdi.

Buna ve çocukların psikososyal ihtiyaçları ve gelişimsel kilometre taşları gibi diğer faktörlere dayanarak, WHO ve UNICEF aşağıdakileri tavsiye etmektedir:

5 yaş ve altı çocukların maske takması gerekmemelidir. Bu, çocuğun güvenliğine ve genel menfaatine ve minimum yardımla maskeyi uygun şekilde kullanma kapasitesine dayanmaktadır.

DSÖ ve UNICEF, 6-11 yaş arası çocuklar için maske kullanma kararının aşağıdaki faktörlere dayanması gerektiğini tavsiye etmektedir :

 • Çocuğun ikamet ettiği bölgede yaygın bulaşma olup olmadığı
 • Çocuğun güvenli ve uygun şekilde maske kullanma becerisi
 • Maskelere erişimin yanı sıra belirli ortamlarda (okullar ve çocuk bakımı hizmetleri gibi) maskelerin yıkanması ve değiştirilmesi
 • Yeterli yetişkin gözetimi ve çocuğa nasıl maske takacağı, çıkaracağı ve güvenli bir şekilde takacağı konusunda talimat
 • Öğretmenler, ebeveynler / bakıcılar ve / veya tıbbi sağlayıcılar ile istişare halinde maske takmanın öğrenme ve psikososyal gelişim üzerindeki potansiyel etkisi
 • Çocuğun, yaşlılar ve diğer altta yatan sağlık sorunları olanlar gibi ciddi hastalığa yakalanma riski yüksek olan diğer insanlarla olan özel ortamları ve etkileşimleri

DSÖ ve UNICEF, 12 yaş ve üstü çocukların yetişkinlerle aynı koşullar altında, özellikle başkalarından en az 1 metre mesafeyi garanti edemedikleri ve bölgede yaygın bulaşma olduğu durumlarda maske takmalarını tavsiye etmektedir.

5 yaş ve altındaki çocukların maske takabileceği veya takmasının gerekli olabileceği durumlar var mı?

Genel olarak, 5 yaş ve altındaki çocukların maske takması gerekmemelidir. Bu tavsiye, çocuğun güvenliğine ve genel ilgisine ve asgari yardımla maskeyi uygun şekilde kullanma kapasitesine dayanmaktadır. 5 yaş ve altındaki çocukların maske takması için yerel gereksinimler veya hasta olan birine fiziksel olarak yakın olma gibi bazı ortamlarda özel ihtiyaçlar olabilir. Bu durumlarda, çocuk maske takıyorsa, maskenin güvenli kullanımını denetlemek için bir ebeveyn veya başka bir vasinin doğrudan görüş alanı içinde olması gerekir.

Sağlık sorunları veya bağışıklık sistemlerini tehlikeye atan tıbbi bir durumu olan çocuklar maske takmalı mı?

Kistik fibroz veya kanser gibi altta yatan sağlık sorunları olan çocuklar, tıbbi sağlayıcılarına danışarak tıbbi maske takmalıdır . Tıbbi maske, maskeyi takan kişiye koruma sağlar ve başkalarına bulaşmasını önler. Kendilerini daha ciddi hastalık riskine sokan altta yatan sağlık sorunları olan herkes için önerilir

Çocuklar ne tür bir maske takmalıdır?

Genel olarak sağlığı iyi olan çocuklar tıbbi olmayan veya kumaş maske takabilirler . Bu, kaynak kontrolü sağlar, yani virüs bulaşmışsa ve enfekte olduklarının farkında değilse, virüsün başkalarına bulaşmasını önler. Maskeyi temin eden yetişkin, kumaş maskenin doğru boyutta olduğundan ve çocuğun burnunu, ağzını ve çenesini yeterince örtmelidir.

Kistik fibroz, kanser veya immünosupresyon gibi altta yatan sağlık sorunları olan çocuklar, tıbbi sağlayıcılarına danışarak tıbbi bir maske takmalıdır Bir tıbbi maske, virüsün yayılmasını ve kullanıcıya korumayı kontrol eder ve COVID-19’dan ciddi şekilde hasta olma riski daha yüksek olan herkes için önerilir.

Çocuklar nasıl maske takmalı?

Çocuklar, maske takarken yetişkinlerle aynı ilkelere uymalıdır. Bu, maskeyi takmadan önce alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanıyorsanız en az 20 saniye veya sabun ve su kullanıyorsanız en az 40 saniye ellerinizi temizlemeyi içerir. Maskenin burnu, ağzı ve çeneyi kapatacak büyüklükte olduğundan emin olun. Maskenin ön tarafına dokunmamak ve çene altından ya da ağzına çekmemek dahil olmak üzere, çocuklara maskenin nasıl düzgün takılacağı öğretilmelidir. Maskeyi bir torba veya kapta saklamalı ve maskeyi başkalarıyla paylaşmamalıdırlar.

Bir çocuk evde maske takmalı mı?

COVID-19’u düşündüren semptomları olan her çocuk , tolere edebildikleri sürece tıbbi maske takmalıdır . Çocuk izole edilmeli ve semptomlar hafif olsa bile kendini iyi hissetmeye başlar başlamaz tıbbi yardım alınmalıdır. Evde hasta çocuğun 1 metre yakınına gelen aile üyeleri / bakıcılar da maske takmalıdır.

Hasta olan veya COVID-19’a neden olan virüs testi pozitif çıkan bir aile üyesi, mümkünse herkesten izole edilmelidir. Çocuk, eve hasta kişinin 1 metre yakınına gelirse, yetişkin ve çocuk bu süre içinde tıbbi maske takmalıdır.

Çocuklarla çalışan öğretmenler veya diğer yetişkinler maske takmalı mı?

Yaygın bulaşma olan bölgelerde, 60 yaşın altındaki ve genel olarak sağlığı iyi olan tüm yetişkinler , diğerlerinden en az 1 metre mesafeyi garanti edemedikleri zaman kumaş maske takmalıdır . Bu, özellikle çocuklarla ve birbirleriyle yakın teması olan çocuklarla çalışan yetişkinler için önemlidir.

60 yaş ve üstü yetişkinler veya kalp hastalığı, diyabet veya akciğer kanseri gibi altta yatan sağlık sorunları olan yetişkinler, COVID-19’dan ciddi şekilde hastalanma risklerinin daha yüksek olması nedeniyle tıbbi maske takmalıdır.

Çocuklar spor yaparken veya fiziksel aktivite yaparken maske takmalı mı?

Çocuklar, spor yaparken ya da koşma, zıplama veya oyun alanında oyun oynama gibi fiziksel aktiviteler yaparken nefeslerini tehlikeye atmaması için maske takmamalıdır. Çocuklar için bu etkinlikleri düzenlerken, diğer tüm kritik halk sağlığı önlemlerini teşvik etmek önemlidir: diğerlerinden en az 1 metre mesafeyi korumak, birlikte oynayan çocukların sayısını sınırlamak, el hijyeni tesislerine erişim sağlamak ve bunların kullanımını teşvik etmek. 

Yüz siperleri gibi kumaş maskelerin alternatifleri var mı?

COVID-19 bağlamında, bazı çocuklar, engelliler veya öğretmenin ağızlarını görmesi gereken konuşma dersleri gibi belirli durumlar nedeniyle maske takamayabilir. Bu durumlarda yüz kalkanları maskelere bir alternatif olarak düşünülebilir ancak virüsün başkalarına bulaşmasını engelleyen eşdeğer korumayı sağlamazlar.

Yüz siperi kullanmaya karar verilirse, tüm yüzü kaplamalı, yüzün yanlarını sarmalı ve çene altına kadar uzanmalıdır. Kırıp gözlere veya yüze zarar verebilecek yaralanmalardan kaçınmak için birini giyerken dikkatli olunmalıdır. 

COVID-19 bulaşan kişilere ne olur?

Semptom geliştirenlerin çoğu (yaklaşık% 80’i) hastanede tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir. Yaklaşık% 15’i ciddi bir şekilde hastalanır ve oksijene ihtiyaç duyar ve% 5’i kritik bir şekilde hastalanır ve yoğun bakıma ihtiyaç duyar.

Ölüme yol açan komplikasyonlar arasında solunum yetmezliği, akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS), sepsis ve septik şok, tromboembolizm ve / veya kalp, karaciğer veya böbrek hasarı dahil olmak üzere çoklu organ yetmezliği yer alabilir.

Nadir durumlarda, çocuklar enfeksiyondan birkaç hafta sonra şiddetli bir inflamatuar sendrom geliştirebilirler. 

COVID-19’dan en çok kim ciddi hastalık riski altındadır?

60 yaş ve üstü kişiler ve yüksek tansiyon, kalp ve akciğer sorunları, diyabet, obezite veya kanser gibi altta yatan tıbbi sorunları olanlar, ciddi hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. 

Bununla birlikte, herkes COVID-19 ile hastalanabilir ve herhangi bir yaşta ciddi şekilde hastalanabilir veya ölebilir. 

COVID-19’un uzun vadeli etkileri var mı?

Hastaneye yatırılmaları gerekip gerekmediğine bakılmaksızın COVID-19’u olan bazı kişiler, yorgunluk, solunum ve nörolojik semptomlar gibi semptomlar yaşamaya devam ediyor.

DSÖ, uzun vadeli etkileri olan hastaların oranını anlamak için ilk akut hastalık seyrinin ötesindeki hastaların çalışmalarını tasarlamak ve yürütmek için COVID-19 Klinik Yönetimi için Küresel Teknik Ağımız, dünyadaki araştırmacılar ve hasta grupları ile birlikte çalışmaktadır. ne kadar ısrar ettiklerini ve neden meydana geldiklerini. Bu çalışmalar, hasta bakımı için daha fazla rehberlik geliştirmek için kullanılacaktır.  

Kimin bulaştığını bilmiyorsak, başkalarını ve kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Fiziksel mesafe bırakma, maske takarak, özellikle mesafeyi koruyamadığınızda, odaları iyi havalandırarak, kalabalıklardan ve yakın temastan kaçınarak, ellerinizi düzenli olarak temizleyerek ve bükülmüş bir dirsek veya dokuya öksürme gibi bazı basit önlemler alarak güvende kalın. Yaşadığınız ve çalıştığınız yerde yerel tavsiyeleri kontrol edin. 

COVID-19 için ne zaman test yaptırmalıyım?

Mümkün olan her yerde semptomları olan herkes test edilmelidir. Semptomları olmayan, ancak enfekte olan veya bulaşmış biriyle yakın teması olan kişiler de test yapmayı düşünebilir – yerel sağlık yönergelerinize başvurun ve onların yönlendirmelerini izleyin.  

Bir kişi test sonuçlarını beklerken, diğerlerinden izole kalmalıdır. Test kapasitesinin sınırlı olduğu durumlarda, testler öncelikle sağlık çalışanları gibi enfeksiyon riski yüksek olanlar ve özellikle yaşlıların konutlarında veya uzun süreli bakım tesislerinde yaşayanlar gibi yaşlılar gibi ağır hastalık riski daha yüksek olanlar için yapılmalıdır. .

COVID-19’um olup olmadığını görmek için hangi testi yaptırmalıyım?

Çoğu durumda, SARS-CoV-2’yi tespit etmek ve enfeksiyonu doğrulamak için bir moleküler test kullanılır. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) en yaygın kullanılan moleküler testtir. Bir pamuklu çubukla burun ve / veya boğazdan numuneler alınır. Moleküler testler, viral genetik materyali tespit edilebilir seviyelere yükselterek numunedeki virüsü tespit eder. Bu nedenle, aktif bir enfeksiyonu doğrulamak için genellikle birkaç gün içinde ve semptomların başlayabileceği zaman civarında moleküler bir test kullanılır. 

Hızlı testler ne olacak?

Hızlı antijen testleri (bazen hızlı tanı testi olarak da bilinir – RDT) viral proteinleri (antijenler olarak bilinir) tespit eder. Bir pamuklu çubukla burun ve / veya boğazdan numuneler alınır. Bu testler, PCR’den daha ucuzdur ve genellikle daha az doğru olmalarına rağmen sonuçları daha hızlı sunacaktır. Bu testler, toplulukta dolaşan daha fazla virüs olduğunda ve en bulaşıcı oldukları dönemde bir kişiden örneklendiğinde en iyi performansı gösterir. 

Geçmişte COVID-19 olup olmadığını öğrenmek istiyorum, hangi testi yapabilirim?

Antikor testleri, semptomları olmasa bile bir kişinin geçmişte enfeksiyon geçirip geçirmediğini söyleyebilir. Serolojik testler olarak da bilinen ve genellikle bir kan numunesi üzerinde yapılan bu testler, bir enfeksiyona yanıt olarak üretilen antikorları tespit eder. Çoğu insanda, antikorlar günler veya haftalar sonra gelişmeye başlar ve bir kişinin geçmişte enfeksiyon geçirip geçirmediğini gösterebilir. Antikor testleri, enfeksiyon veya hastalığın erken aşamalarında COVID-19’u teşhis etmek için kullanılamaz, ancak geçmişte bir kişinin hastalığa yakalanmış olup olmadığını gösterebilir.

İzolasyon ve karantina arasındaki fark nedir?

Hem izolasyon hem de karantina, COVID-19’un yayılmasını önleme yöntemleridir.

Karantina , enfekte kişinin semptomları olsun ya da olmasın, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsü bulaşmış biriyle teması olan herkes için kullanılır. Karantina, virüse maruz kaldığınız ve enfekte olabileceğiniz ve belirlenen bir tesiste veya evde olabileceğiniz için diğerlerinden ayrı kaldığınız anlamına gelir. COVID-19 için bu, tesiste veya evde 14 gün kalmak anlamına gelir.

İzolasyon , COVID-19 semptomları olan veya virüs testi pozitif çıkan kişiler için kullanılır. İzolasyon içinde olmak, ideal olarak tıbbi bakım alabileceğiniz ve klinik bakım alabileceğiniz bir tesiste diğer insanlardan ayrılmak anlamına gelir. Tıbbi bir tesiste izolasyon mümkün değilse ve ciddi hastalık geliştirme riski yüksek bir grupta değilseniz, izolasyon evde gerçekleşebilir. Semptomlarınız varsa, en az 10 gün ve ek 3 gün semptomsuz olarak tecritte kalmalısınız. Enfekte olursanız ve semptom geliştirmezseniz, pozitif test yaptığınız andan itibaren 10 gün boyunca tecrit altında kalmalısınız. 

İzolasyon infografik_ENG

COVID-19 olan birine maruz kalırsam ne yapmalıyım?

COVID-19’lu birine maruz kaldıysanız, kendinizi iyi hissetseniz bile enfekte olabilirsiniz.

COVID-19 olan birine maruz kaldıktan sonra aşağıdakileri yapın:

 • Nerede ve ne zaman test yaptıracağınızı öğrenmek için sağlık uzmanınızı veya COVID-19 yardım hattını arayın.
 • Virüsün yayılmasını durdurmak için temas izleme prosedürleriyle işbirliği yapın.
 • Test mevcut değilse, 14 gün boyunca evde ve başkalarından uzak durun.
 • Karantinadayken işe, okula veya halka açık yerlere gitmeyin. Birinden size malzeme getirmesini isteyin.
 • Diğerlerinden, hatta aile üyelerinizden en az 1 metre uzakta durun.
 • Tıbbi yardım almanız gerekip gerekmediği de dahil olmak üzere başkalarını korumak için tıbbi maske takın.
 • Ellerinizi sık sık temizleyin.
 • Diğer aile üyelerinden ayrı bir odada kalın ve mümkün değilse tıbbi maske takın.
 • Odayı iyi havalandırın.
 • Bir odayı paylaşıyorsanız, yatakları en az 1 metre aralıklarla yerleştirin.
 • Herhangi bir belirti için 14 gün boyunca kendinizi izleyin. 
 • Sevdiklerinizle telefonla veya çevrimiçi olarak iletişim halinde kalarak ve evde egzersiz yaparak pozitif kalın .

Semptomların ortaya çıkması ne kadar sürer?

COVID-19’a maruz kalmadan semptomların başladığı ana kadar geçen süre ortalama 5-6 gündür ve 1-14 gün arasında değişebilir. Bu nedenle virüse maruz kalan kişilerin, özellikle testin kolay olmadığı yerlerde, virüsün yayılmasını önlemek için 14 gün boyunca evde kalmaları ve başkalarından uzak durmaları tavsiye edilir.

COVID-19 için aşı var mı?

Henüz değil. COVID-19 için birçok potansiyel aşı üzerinde çalışılmaktadır ve birkaç büyük klinik çalışma, bu yılın sonlarında sonuçları bildirebilir. Bir aşının güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmışsa, ulusal düzenleyiciler tarafından onaylanmalı, üretilmeli ve dağıtılmalıdır. DSÖ, bu süreçteki temel adımları koordine etmeye yardımcı olmak için dünya çapındaki ortaklarla birlikte çalışmaktadır. DSÖ, mümkün olduğunda ihtiyaç duyacak milyarlarca insan için güvenli ve etkili bir aşıya eşit erişimi kolaylaştırmak için ACT-Accelerator aracılığıyla çalışmaktadır . COVID-19 aşısı geliştirme hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .

COVID-19 semptomlarım varsa ne yapmalıyım?

COVID-19’u düşündüren herhangi bir semptomunuz varsa, talimatlar için sağlık uzmanınızı veya COVID-19 yardım hattını arayın ve ne zaman ve nerede test yaptıracağınızı öğrenin, başkalarından 14 gün uzakta evde kalın ve sağlığınızı izleyin.

Nefes darlığı veya göğsünüzde ağrı veya basınç varsa, derhal bir sağlık kuruluşuna tıbbi yardım alın. Doğru sağlık tesisine yönlendirme için sağlık uzmanınızı veya yardım hattınızı önceden arayın.

Sıtma veya dang humması olan bir bölgede yaşıyorsanız, ateşiniz varsa tıbbi yardım alın.

Yerel rehberlik test, değerlendirme veya izolasyon için bir tıp merkezinin ziyaret edilmesini önerirse, tesise gidip gelirken ve tıbbi bakım sırasında tıbbi maske takın. Ayrıca diğer insanlardan en az 1 metre uzakta durun ve ellerinizle yüzeylere dokunmaktan kaçının. Bu yetişkinler ve çocuklar için geçerlidir.

COVID-19 için tedaviler var mı?

Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, COVID-19 için tedaviler bulmak ve geliştirmek için çalışıyor.

Optimal destekleyici bakım, ağır hastalar ve ciddi hastalık riski altında olanlar için oksijeni ve kritik derecede hasta hastalar için ventilasyon gibi daha gelişmiş solunum desteğini içerir.

Deksametazon, ventilatörde geçirilen sürenin kısaltılmasına ve ciddi ve kritik hastalığı olan hastaların hayatlarının kurtarılmasına yardımcı olabilen bir kortikosteroiddir. 

WHO Dayanışma Deneme sonuçları göstermiştir o remdesivir, hidroksiklorokin, lopinavir / ritonavir ve rejimler interferon biraz var görünüyor veya 28 gün mortalite veya hastanede yatan hastalar arasında COVID-19 hastane elbette üzerinde etkisiz.

Hidroksiklorokin, COVID-19’un tedavisi için herhangi bir fayda sağladığı gösterilmemiştir.

DSÖ, COVID-19 için bir önleme veya tedavi olarak antibiyotikler dahil herhangi bir ilaçla kendi kendine ilaç almayı önermemektedir. DSÖ, COVID-19 için tedaviler geliştirme çabalarını koordine etmektedir ve mevcut olduğunda yeni bilgiler sağlamaya devam edecektir.

Antibiyotikler COVID-19’u önlemede veya tedavi etmede etkili midir?

Antibiyotikler virüslere karşı çalışmaz; sadece bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde çalışırlar. COVID-19’a bir virüs neden olur, bu nedenle antibiyotikler işe yaramaz. Antibiyotikler, COVID-19’un önlenmesi veya tedavisi için kullanılmamalıdır.

Hastanelerde, doktorlar, ağır hasta hastalarda COVID-19’un bir komplikasyonu olabilen ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek için bazen antibiyotik kullanırlar. Bakteriyel bir enfeksiyonu tedavi etmek için yalnızca bir doktorun belirttiği şekilde kullanılmalıdır.

Kendinizi ve diğerlerini COVID-19’dan koruyun

COVID-19 toplumunuzda yayılıyorsa, fiziksel mesafe, maske takmak, odaları iyi havalandırmak, kalabalıklardan kaçınmak, ellerinizi temizlemek ve bükülmüş bir dirsek vKendinizi ve diğerlerini COVID-19’dan koruyuneya dokuya öksürmek gibi bazı basit önlemler alarak güvende kalın. Yaşadığınız ve çalıştığınız yerde yerel tavsiyeleri kontrol edin.

Kendinizi ve başkalarını COVID-19’dan korumak için ne yapmanız gerekir?

 • Öksürürken , hapşırırken veya konuşurken enfeksiyon kapma riskinizi azaltmak için kendinizle başkaları arasında en az 1 metrelik bir mesafe bırakın. İç mekanda kendinizle başkaları arasında daha da büyük bir mesafe bırakın. Ne kadar uzak olursa o kadar iyi.
 • Maske takmayı diğer insanların yanında olmanın normal bir parçası haline getirin. Maskelerin olabildiğince etkili olması için uygun kullanım, saklama ve temizleme veya bertaraf esastır.

İşte maske takmanın temelleri :

 • Maskenizi takmadan önce, çıkarmadan önce, sonra ve dokunduktan sonra ellerinizi temizleyin.
 • Hem burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi kapladığından emin olun.
 • Bir maskeyi çıkardığınızda, temiz bir plastik poşette saklayın ve her gün ya kumaş maske ise yıkayın ya da tıbbi bir maskeyi çöp kutusuna atın.
 • Valfli maske kullanmayın.

Çevrenizi nasıl daha güvenli hale getirebilirsiniz?

 • 3CS kaçının: Hangi alanlarda c losed, c rowded ya dahil c kaybetmek temas.
  • İnsanların bir araya geldiği restoranlarda, koro uygulamalarında, gece kulüplerinde, ofislerde ve ibadethanelerde, genellikle yüksek sesle konuştukları, bağırdıkları, ağır nefes aldıkları veya şarkı söylediği kalabalık kapalı ortamlarda salgınlar bildirilmiştir.
  • COVID-19’a yakalanma riski, enfekte kişilerin yakınlarda uzun süre birlikte geçirdiği kalabalık ve yetersiz havalandırılan alanlarda daha yüksektir. Bu ortamlar, virüsün solunum damlacıkları veya aerosollerle daha verimli bir şekilde yayıldığı yerlerdir, bu nedenle önlem almak daha da önemlidir.
 • Dışarıdaki insanlarla tanışın. Açık hava toplantıları, özellikle iç mekanlar küçükse ve dışarıdan hava gelmiyorsa, iç mekanlardan daha güvenlidir.
 • Kalabalık veya kapalı ortamlardan kaçının, ancak yapamıyorsanız, önlem alın:
  • Bir pencere açın. İç mekanlarda ‘doğal havalandırma’ miktarını artırın .
  • Bir maske takın

İyi hijyenin temellerini unutma

 • Ellerinizi alkol bazlı bir el losyonu ile düzenli olarak ve iyice temizleyin veya sabun ve suyla yıkayın. Bu, ellerinizde bulunabilecek virüsler dahil mikropları ortadan kaldırır.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Eller birçok yüzeye temas eder ve virüsleri alabilir. Kontamine olduktan sonra eller virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Oradan virüs vücudunuza girebilir ve sizi enfekte edebilir.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirseğiniz veya mendil ile kapatın . Ardından kullanılmış mendili hemen kapalı bir kutuya atın ve ellerinizi yıkayın. İyi bir ‘solunum hijyeni’ uygulayarak çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVID-19’a neden olan virüslerden korursunuz .
 • Özelliklekapı kolları, musluklar ve telefon ekranları gibi düzenli olarak dokunulan yüzeyleri sık sık temizleyin ve dezenfekte edin .

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ne yapmalısınız?

 • COVID-19’un tüm semptomlarını öğrenin. COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Daha az yaygın olan ve bazı hastaları etkileyebilecek diğer semptomlar arasında tat veya koku kaybı, ağrı ve sızılar, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kırmızı gözler, ishal veya deri döküntüsü sayılabilir.
 • İyileşene kadar öksürük, baş ağrısı, hafif ateş gibi küçük belirtileriniz olsa bile evde kalın ve kendinizi izole edin . Tavsiye için sağlık uzmanınızı veya yardım hattınızı arayın. Biri size malzeme getirsin. Evinizden çıkmanız gerekiyorsa veya yakınınızda birinin olması gerekiyorsa, başkalarına bulaştırmamak için tıbbi bir maske takın.
 • Ateş, öksürük ve nefes almada güçlük çekiyorsanız hemen tıbbi yardım alın. Mümkünse önce telefonla arayın ve yerel sağlık otoritenizin talimatlarını izleyin.
 • WHO veya yerel ve ulusal sağlık yetkilileriniz gibi güvenilir kaynaklardan alınan en son bilgileri güncel tutun. Yerel ve ulusal makamlar ve halk sağlığı birimleri, bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapması gerektiği konusunda en iyi tavsiyede bulunur.

Renkli Rüyalar Anaokulu, küçük çocuklarda yaratıcılığı, hayal gücünü ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye odaklanan eşsiz bir eğitim kurumudur. Okul, çocukların birlikte öğrenip oynayabilecekleri, her gün yeni fikir ve kavramları keşfedebilecekleri güvenli ve besleyici bir ortam sağlar. Renkli Rüyalar Anaokulu'nun müfredatı interaktif, ilgi çekici ve yaşa uygun şekilde tasarlanmıştır. Öğretmenler çocukların müzik, sanat, hikaye anlatımı ve rol yapma gibi yeni beceriler ve kavramları öğrenmelerine yardımcı olmak için yaratıcı yöntemler ve yenilikçi materyaller kullanır. Renkli Rüyalar Anaokulu'nda çocuklar da öğretmenleri ve akranlarıyla güçlü ilişkiler kurabilecekleri sıcak ve destekleyici bir atmosferden yararlanıyor. Bu, çocukların hem akademik hem de sosyal olarak gelişmesine yardımcı olan bir aidiyet ve topluluk duygusunu teşvik eder. Renkli Rüyalar Anaokulu genel olarak çocuklara ömür boyu sürecek öğrenme sevgisini kazandıran seçkin bir eğitim kurumudur. –Renkli Rüyalar Anaokulu is a unique educational institution that focuses on fostering creativity, imagination, and critical thinking skills in young children. The school provides a safe and nurturing environment where children can learn and play together, exploring new ideas and concepts every day. The curriculum at Renkli Rüyalar Anaokulu is designed to be interactive, engaging, and age-appropriate. Teachers use creative methods and innovative materials to help children learn new skills and concepts, including music, art, storytelling, and role-playing. Children at Renkli Rüyalar Anaokulu also benefit from a warm and supportive atmosphere, where they can build strong relationships with teachers and peers. This fosters a sense of belonging and community that helps children thrive both academically and socially. Overall, Renkli Rüyalar Anaokulu is an outstanding educational institution that helps children develop a love of learning that will stay with them for a lifetime.